Św. Agnieszka Rzymska urodziła się w 291 r. i wychowała w rodzinie chrześcijańskiej. Agnieszka była piękną i zamożną rzymską dziewczyną, która już w dzieciństwie zdecydowała się poświęcić się Bogu. Miała zaledwie 13 lat, kiedy poniosła męczeństwo za wiarę. Obiecała Bogu, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Ponieważ była bardzo piękna, wielu młodych mężczyzn chciało poślubić Agnieszkę, lecz jej odpowiedź brzmiała: „Jezus Chrystus jest moim jedynym Oblubieńcem”.

Jeden z konkurentów, Procop, syn gubernatora, desperacko próbował się z nią ożenić, lecz Agnieszka upierała się: „Jestem już obiecana Panu Wszechświata. Jest wspanialszy niż słońce i gwiazdy, i powiedział, że nigdy mnie nie opuści!”
Wtedy Procop oskarżył ją o bycie chrześcijanką (religia Rzymu była wówczas pogańska, a chrześcijanie byli prześladowani) i przyprowadził ją do swojego ojca, gubernatora. Gubernator obiecał Agnieszce obfite dary, jeśli tylko wyprze się Boga, ale Agnieszka odmówiła.

Następnie została wysłana na miejsce grzechu, ale Anioł ją chronił. W końcu została skazana na śmierć.
W owym dniu Agnieszka była podobno szczęśliwa jak panna młoda w dniu ślubu.
Nie zwracała uwagi na tych, którzy błagali ją, aby się ratowała. „Obraziłabym mojego Oblubieńca” – mówiła  – „gdybym próbowała was posłuchać. On pierwszy wybrał mnie i będzie mnie miał!” Następnie pomodliła się i pochyliła głowę, oczekując śmiercionośnego ciosu miecza.

Ciało św. Agnieszki złożono w grobie przykrytym płytą z napisem Agnes sanctissima. Uważa się, że jest to ten sam, który obecnie znajduje się w Muzeum w Neapolu.

Agnieszka była bardzo szanowana przez chrześcijan w początkach Kościoła. Za panowania Konstantyna nad grobem św. Agnieszki wzniesiono bazylikę, która później została całkowicie przebudowana przez papieża Honoriusza (625-638) i od tego czasu pozostaje niezmieniona.

Od średniowiecza św. Agnieszka była przedstawiana z barankiem, symbolem jej dziewiczej niewinności.
W jej święto, które wypada 21 stycznia, uroczyście poświęca się dwa baranki, z których wełny wyrabia się paliusze dla metropolitów Kościoła katolickiego.
Jest patronką dziewcząt.

 

Modlitwa do Świętej Agnieszki

Najdroższa Św. Agnieszko, nasza odważna patronko, choć byłaś jeszcze dzieckiem, wierzyłaś, że Jezus jest zawsze z Tobą; pomóż nam pamiętać, że On jest także z nami i pozostać wiernymi Jego obecności.
Nie chciałaś porzucić wiary; pomóż nam być dumnymi z naszej wiary, kochać ją, być w niej mocnymi i dawać o niej codzienne świadectwo.
Patronko dzieci, czuwaj nad dziećmi tej parafii i całego świata; chroń ich od krzywdy, bądź przy nich w potrzebie i módl się za nich zawsze.
Święta Agnieszko, módl się za nami. Amen.